Spotkanie z żywą historią

W dniu 25 października wybrani uczniowie klas VII naszej szkoły pod opieką Agnieszki Bałch (nauczycielka historii) wzięli udział w bezpłatnym przejeździe kolejką wąskotorową.

Przejazd zorganizowany został w ramach projektu pt. „Mamy pociąg do historii, czyli o Powstaniu Styczniowym w kaliskiej wąskotorówce”. Jego celem była organizacja przejazdów edukacyjnych dla mieszkańców Południowej Wielkopolski w zabytkowej kaliskiej kolejce wąskotorowej w związku z przypadającą  w tym roku 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Podczas przejazdu uczniowie zapoznali się z faktami historycznymi związanymi z wybuchem i przebiegiem Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim. Na stacji w Zbiersku przedstawione zostały sceny związane z początkami Powstania, przygotowaniem broni, odczytaniem Manifestu 22 stycznia CKN. Na stacji zaprezentowano elementy umundurowania powstańców oraz suknie z okresu żałoby narodowej.