PL 627611949 (sekretariat); 627611083

 ks. Kordeckiego 8; 62-872 Godziesze Małe

Apel w 30-tą rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka

W dniu dzisiejszym Rada SU przygotowała apel wprowadzający nas w tematykę praw dziecka. W dniu 20 listopada obchodzimy bowiem 30tą rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

„20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju”.

IMG 0294

Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza SZKOŁA.

Należy pamiętać, że każdemu dziecku przysługują prawa dziecka tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Prawa dziecka są więc naturalną konsekwencją praw człowieka. Praw tych nikt nie może dziecka pozbawić.

Prawa dziecka i obowiązki to dwie odrębne rzeczy. To, że dziecko ma prawa nie zależy od tego czy wykonuje swoje obowiązki czy nie (choć powinno to robić). Wraz z przyjściem na świat, każde dziecko nabywa prawa, na które nie trzeba zasłużyć, spełniając jakiekolwiek wymagania.

IMG 0295

Po raz pierwszy prawa dziecka zapisano w Deklaracji Genewskiej z 1924 jednak najważniejszym, kompleksowym dokumentem określającym prawa dziecka jest Konwencja o prawach dziecka.

Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka jest Konwencja o prawach dziecka. Potocznie nazywa się ją światową konstytucją praw dziecka. Została uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wszystkie 192 kraje, które zdecydowały się ratyfikować ten dokument, zobowiązały się do respektowania i realizowania jego zapisów. Polska uczyniła to w 1991 roku.

Konwencja jest dokumentem w pewnym sensie rewolucyjnym bo po raz pierwszy zostały w niej uwzględnione prawa i wolności osobiste dziecka takie jak np. prawo do prywatności, swobody wypowiedzi itp..

Konwencja zakłada, że dzieci nie są w pełni dojrzałe i na tyle świadome, by same mogły o siebie zadbać, przez co należy im się szczególna opieka i ochrona. Najważniejszymi zasadami, którymi kierowali się twórcy Konwencji są : zasada kierowania się zawsze dobrem dziecka oraz zasada równości wobec prawa wszystkich dzieci niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania.

Polska była inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia Konwencji o prawach dziecka dlatego też spoczywa na nas szczególna rola, aby prawa dziecka były w Polsce znane i przestrzegane. Nasza szkoła, która należy już od kilku lat do Klubu Szkół Unicef zawsze włącza się aktywnie w tę szczytną inicjatywę. Dzisiejszy apel był tylko początkiem akcji. W najbliższym czasie na wielu lekcjach będzie poruszana ta ważna tematyka.

Oś czasu

Uczniowie naszej szkoły w dniu 20.03.24r uczestniczyli w Mistrzostwach Gminy w Drużynowym i Indywidualnym Tenisie Stołowym spisując się rewelacyjnie i zajmując czołowe lokaty


Aktualności    69    Czytaj dalej...

7 lutego 2024r. odbyło się spotkanie z uczniami ze szkoły podstawowej w Gostyczynie. Celem spotkania była realizacja projektu „RoboEkoLab – eksperymentuj razem z nami” oraz promocja Ekopracowni.


Aktualności    256    Czytaj dalej...

Uczniowie klasy 1b uczynili pierwsze kroki w nauce programowania. Podczas zajęć z edukacji informatycznej rozwijali swoje umiejętności z pomocą mini robotów TRUE-TRUE.


Aktualności    73    Czytaj dalej...

20 listopada 2023r. odbył się wyjazd do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kaliszu. Celem wizyty było rozwijanie i pogłębianie wiedzy chemicznej oraz nabywanie nowych praktycznych umiejętności.


Aktualności    998    Czytaj dalej...

Aktywna przerwa

Samorząd Uczniowski od listopada uruchomił akcję „Aktywna przerwa”. Odbywa się ona we wtorki po 5-ej godzinie lekcyjnej. Przy ogromnym wsparciu Marii Jamnickiej i Roberta Kurzajczyka chętni uczniowie rozpoczęli aktywną przygodę śródlekcyjną z popularną belgijką. Wszyscy doskonale się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejne aktywne wtorki.


Aktualności    1027    Czytaj dalej...

Święto Halloween często uważane jest za chwilową, dziwaczną modę, która kompletnie nie pasuje do obchodzonej przez nas kolejnego dnia uroczystości Wszystkich Świętych. Bo w końcu jak pogodzić zwyczaj przebierania się za kościotrupy czy słynną zabawę w „cukierek albo psikus” z zadumą towarzyszącą zapalaniu zniczy na grobach najbliższych? Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, obie uroczystości łączy więcej, niż może nam się wydawać.


Aktualności    996    Czytaj dalej...