PL 627611083; 627611949

 ks. Kordeckiego 8; 62-872 Godziesze Małe

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego – szkolne obchody 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej (projekt „Przerwany marsz”)

Dzień 2 września w naszej szkole był wyjątkowy. Dzisiaj nie tylko dzieci i młodzież wkroczyła w mury szkoły, ale towarzyszyły im Polskie Dzieci Wojny. Uroczystość poprowadziły przedstawicielki SU: Klaudia Kowalczyk, Kinga Juszczak i Małgorzata Harendarz. To one powitały wszystkich obecnych i wprowadziły w tematykę historyczną.

„Nasze dzisiejsze spotkanie jest także  niezwykłe, bowiem dziś obchodzimy uroczystość  – 80tej rocznicy – wybuchu II wojny światowej. Dlatego, w sposób szczególny, nie wolno nam zapomnieć o tych wydarzeniach, zapomnieć o 1 września 1939 roku, dniu kiedy to dla takich dzieci jak my skończyło się dzieciństwo, a zaczęło piekło wojny. To pokolenie otrzymało chlubną nazwę Polskie Dzieci Wojny, to świadkowie tamtych czasów, którzy zamiast usłyszeć dzwonek rozpoczynający rok szkolny, usłyszeli świst karabinów i bomb. Im też dedykowany jest ogólnopolski projekt „Przerwany marsz”, w który to aktywnie włączyła się nasza szkoła.”

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja będzie okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.

Mam prośbę - pamiętajcie o nas, 
jak odejdziemy na wieczną wartę.

Miałam lat 14, a teraz w grudniu kończę 90.

Te słowa wypowiedziała „Lidka" na pogrzebie dowódcy Batalionu „Zośka” Ryszarda Białousa.

Nie pozwólmy im odejść - Polskim Dzieciom Wojny - bez należytego oddania hołdu i czci oraz stosownego podziękowania za ich życie, za to co zrobili dla Polski.

Przekroczenie progów szkół przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny ma dokończyć ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wchodząc do szkół razem z młodym pokoleniem pokazali i udowodnili, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.

Mieliśmy to szczęście, że są wśród nas były przedstawicielki Pokolenia Dzieci Wojny – Panie: Cecylia Chabelska, Eugenia Żarnecka, Emilia Piechota, Zofia Kusza, Joanna Kubera, Cecylia Miller.

Po uroczystym przywitaniu tak szczególnych gości, uczennice wręczyły im kwiaty, a następnie wspólnie odsłuchaliśmy Hymnu Polskich Dzieci Wojny, a Kinga Juszczak odczytała Apel Polskich Dzieci Wojny o pokój na świecie. Wszystkim towarzyszyło ogromne wzruszenie, spotęgowane emocjonalnymi wypowiedziami naszych lokalnych Polskich Dzieci Wojny. Dziś w tym wyjątkowym dniu zasygnalizowaliśmy jedynie tematykę tej ważnej w naszej historii rocznicy. Przed nami w najbliższym czasie wiele działań w ramach szkolnego projektu historycznego A nasi wyjątkowi goście już potwierdzili swoją obecność podczas spotkań z młodzieżą. To prawdziwie wyjątkowe rozpoczęcie roku, wyjątkowa rocznica, wyjątkowi goście!!! Wszystkim  obecnym raz jeszcze dziękujemy.

Inicjatorem akcji i koordynatorem projektu jest Pani mgr Agnieszka Sitko – nauczycielka historii.

Jeżeli zdjęcia są niewidoczne w twojej przeglądarce wybierz kolejno w górnym Menu do Strefa wydarzeń - -> Aktualności - oś czasu

Oś czasu

Uczniowie naszej szkoły wspaniale sprawdzają się w nowej, bardzo trudnej dla nich sytuacji. Dbają o rozwój umysłowy i aktywność fizyczną, rozwijają swoje pasje i zainteresowania.


Aktualności    68    Czytaj dalej...

Święto to jest wspaniałą okazją, by mówić o problemach Ziemi, wskazywać właściwe sposoby postępowania i zaszczepiać miłość do Planety i przyrody, której jesteśmy częścią.


Aktualności    59    Czytaj dalej...

Na konferencji prasowej w dniu 9 kwietnia 2020 r. godz. 13:35 Premier RP ogłosił decyzję o przedłużeniu zamknięcia szkół. Zapowiedział również, że egzaminy odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu. W czasie świąt zostańmy w domu.


Aktualności    272    Czytaj dalej...

Od 12 marca do 10 kwietnia 2020 r. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa

do 10 kwietnia 2020 r. kształcenie na odległość

Należy śledzić na bieżąco informacje w dzienniku elektronicznym. Przypominamy, że każdy uczeń od klasy V i wszyscy nauczyciele mają bezpłatny dostęp do pakietu Office365. Szczegóły na głównej stronie.


Aktualności    462    Czytaj dalej...

W środę 4 marca odwiedzili naszą szkołę prawdziwi górale ze Szczyrku. Ich zespół muzyczny „Góralska Hora” zaprezentował góralskie przyśpiewki i pieśni.


Aktualności    37    Czytaj dalej...