PL 627611083; 627611949

 ks. Kordeckiego 8; 62-872 Godziesze Małe

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego – szkolne obchody 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej (projekt „Przerwany marsz”)

Dzień 2 września w naszej szkole był wyjątkowy. Dzisiaj nie tylko dzieci i młodzież wkroczyła w mury szkoły, ale towarzyszyły im Polskie Dzieci Wojny. Uroczystość poprowadziły przedstawicielki SU: Klaudia Kowalczyk, Kinga Juszczak i Małgorzata Harendarz. To one powitały wszystkich obecnych i wprowadziły w tematykę historyczną.

„Nasze dzisiejsze spotkanie jest także  niezwykłe, bowiem dziś obchodzimy uroczystość  – 80tej rocznicy – wybuchu II wojny światowej. Dlatego, w sposób szczególny, nie wolno nam zapomnieć o tych wydarzeniach, zapomnieć o 1 września 1939 roku, dniu kiedy to dla takich dzieci jak my skończyło się dzieciństwo, a zaczęło piekło wojny. To pokolenie otrzymało chlubną nazwę Polskie Dzieci Wojny, to świadkowie tamtych czasów, którzy zamiast usłyszeć dzwonek rozpoczynający rok szkolny, usłyszeli świst karabinów i bomb. Im też dedykowany jest ogólnopolski projekt „Przerwany marsz”, w który to aktywnie włączyła się nasza szkoła.”

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja będzie okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.

Mam prośbę - pamiętajcie o nas, 
jak odejdziemy na wieczną wartę.

Miałam lat 14, a teraz w grudniu kończę 90.

Te słowa wypowiedziała „Lidka" na pogrzebie dowódcy Batalionu „Zośka” Ryszarda Białousa.

Nie pozwólmy im odejść - Polskim Dzieciom Wojny - bez należytego oddania hołdu i czci oraz stosownego podziękowania za ich życie, za to co zrobili dla Polski.

Przekroczenie progów szkół przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny ma dokończyć ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wchodząc do szkół razem z młodym pokoleniem pokazali i udowodnili, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.

Mieliśmy to szczęście, że są wśród nas były przedstawicielki Pokolenia Dzieci Wojny – Panie: Cecylia Chabelska, Eugenia Żarnecka, Emilia Piechota, Zofia Kusza, Joanna Kubera, Cecylia Miller.

Po uroczystym przywitaniu tak szczególnych gości, uczennice wręczyły im kwiaty, a następnie wspólnie odsłuchaliśmy Hymnu Polskich Dzieci Wojny, a Kinga Juszczak odczytała Apel Polskich Dzieci Wojny o pokój na świecie. Wszystkim towarzyszyło ogromne wzruszenie, spotęgowane emocjonalnymi wypowiedziami naszych lokalnych Polskich Dzieci Wojny. Dziś w tym wyjątkowym dniu zasygnalizowaliśmy jedynie tematykę tej ważnej w naszej historii rocznicy. Przed nami w najbliższym czasie wiele działań w ramach szkolnego projektu historycznego A nasi wyjątkowi goście już potwierdzili swoją obecność podczas spotkań z młodzieżą. To prawdziwie wyjątkowe rozpoczęcie roku, wyjątkowa rocznica, wyjątkowi goście!!! Wszystkim  obecnym raz jeszcze dziękujemy.

Inicjatorem akcji i koordynatorem projektu jest Pani mgr Agnieszka Sitko – nauczycielka historii.

Jeżeli zdjęcia są niewidoczne w twojej przeglądarce wybierz kolejno w górnym Menu do Strefa wydarzeń - -> Aktualności - oś czasu

Oś czasu

Już po raz kolejny nasz szkoła aktywnie włączyła się w organizację Tygodnia Konstytucyjnego. Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów  na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego.


Aktualności    34    Czytaj dalej...

W dniu 31 października odbył się naszej szkole apel wprowadzający społeczność szkolną w atmosferę zbliżającego się Święta Zmarłych. Prowadzące przypomniały znaczenie tego święta,  jego rodowód, historię. Wymienione zostały właściwe dla tego czasu  postawy. Jednocześnie zaapelowały o wzmożoną ostrożność i bezpieczeństwo.


Aktualności    30    Czytaj dalej...

Uczniowie klas I-III odwiedzili cmentarz parafialny w Godzieszach Wielkich i zapalili znicze na licznych grobach. Była to okazja by opowiedzieć o czasach przeszłych, wspomnieć ludzi, którzy zasłużyli się dla naszej miejscowości i szkoły.


Aktualności    98    Czytaj dalej...

W dniu 25 października odbył się programowy wyjazd uczniów klas 5-tych do Bramy Poznania. Brama Poznania opowiada o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Nie znajdzie tu muzealnych eksponatów. Przedstawia naszą historię w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem multimediów i światła.


Aktualności    17    Czytaj dalej...