PL 627611949 (sekretariat); 627611083

 ks. Kordeckiego 8; 62-872 Godziesze Małe

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego – szkolne obchody 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej (projekt „Przerwany marsz”)

Dzień 2 września w naszej szkole był wyjątkowy. Dzisiaj nie tylko dzieci i młodzież wkroczyła w mury szkoły, ale towarzyszyły im Polskie Dzieci Wojny. Uroczystość poprowadziły przedstawicielki SU: Klaudia Kowalczyk, Kinga Juszczak i Małgorzata Harendarz. To one powitały wszystkich obecnych i wprowadziły w tematykę historyczną.

„Nasze dzisiejsze spotkanie jest także  niezwykłe, bowiem dziś obchodzimy uroczystość  – 80tej rocznicy – wybuchu II wojny światowej. Dlatego, w sposób szczególny, nie wolno nam zapomnieć o tych wydarzeniach, zapomnieć o 1 września 1939 roku, dniu kiedy to dla takich dzieci jak my skończyło się dzieciństwo, a zaczęło piekło wojny. To pokolenie otrzymało chlubną nazwę Polskie Dzieci Wojny, to świadkowie tamtych czasów, którzy zamiast usłyszeć dzwonek rozpoczynający rok szkolny, usłyszeli świst karabinów i bomb. Im też dedykowany jest ogólnopolski projekt „Przerwany marsz”, w który to aktywnie włączyła się nasza szkoła.”

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja będzie okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.

Mam prośbę - pamiętajcie o nas, 
jak odejdziemy na wieczną wartę.

Miałam lat 14, a teraz w grudniu kończę 90.

Te słowa wypowiedziała „Lidka" na pogrzebie dowódcy Batalionu „Zośka” Ryszarda Białousa.

Nie pozwólmy im odejść - Polskim Dzieciom Wojny - bez należytego oddania hołdu i czci oraz stosownego podziękowania za ich życie, za to co zrobili dla Polski.

Przekroczenie progów szkół przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny ma dokończyć ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wchodząc do szkół razem z młodym pokoleniem pokazali i udowodnili, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.

Mieliśmy to szczęście, że są wśród nas były przedstawicielki Pokolenia Dzieci Wojny – Panie: Cecylia Chabelska, Eugenia Żarnecka, Emilia Piechota, Zofia Kusza, Joanna Kubera, Cecylia Miller.

Po uroczystym przywitaniu tak szczególnych gości, uczennice wręczyły im kwiaty, a następnie wspólnie odsłuchaliśmy Hymnu Polskich Dzieci Wojny, a Kinga Juszczak odczytała Apel Polskich Dzieci Wojny o pokój na świecie. Wszystkim towarzyszyło ogromne wzruszenie, spotęgowane emocjonalnymi wypowiedziami naszych lokalnych Polskich Dzieci Wojny. Dziś w tym wyjątkowym dniu zasygnalizowaliśmy jedynie tematykę tej ważnej w naszej historii rocznicy. Przed nami w najbliższym czasie wiele działań w ramach szkolnego projektu historycznego A nasi wyjątkowi goście już potwierdzili swoją obecność podczas spotkań z młodzieżą. To prawdziwie wyjątkowe rozpoczęcie roku, wyjątkowa rocznica, wyjątkowi goście!!! Wszystkim  obecnym raz jeszcze dziękujemy.

Inicjatorem akcji i koordynatorem projektu jest Pani mgr Agnieszka Sitko – nauczycielka historii.

Jeżeli zdjęcia są niewidoczne w twojej przeglądarce wybierz kolejno w górnym Menu do Strefa wydarzeń - -> Aktualności - oś czasu

Oś czasu

Uczniowie naszej szkoły w dniu 20.03.24r uczestniczyli w Mistrzostwach Gminy w Drużynowym i Indywidualnym Tenisie Stołowym spisując się rewelacyjnie i zajmując czołowe lokaty


Aktualności    70    Czytaj dalej...

7 lutego 2024r. odbyło się spotkanie z uczniami ze szkoły podstawowej w Gostyczynie. Celem spotkania była realizacja projektu „RoboEkoLab – eksperymentuj razem z nami” oraz promocja Ekopracowni.


Aktualności    258    Czytaj dalej...

Uczniowie klasy 1b uczynili pierwsze kroki w nauce programowania. Podczas zajęć z edukacji informatycznej rozwijali swoje umiejętności z pomocą mini robotów TRUE-TRUE.


Aktualności    74    Czytaj dalej...

20 listopada 2023r. odbył się wyjazd do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kaliszu. Celem wizyty było rozwijanie i pogłębianie wiedzy chemicznej oraz nabywanie nowych praktycznych umiejętności.


Aktualności    998    Czytaj dalej...

Aktywna przerwa

Samorząd Uczniowski od listopada uruchomił akcję „Aktywna przerwa”. Odbywa się ona we wtorki po 5-ej godzinie lekcyjnej. Przy ogromnym wsparciu Marii Jamnickiej i Roberta Kurzajczyka chętni uczniowie rozpoczęli aktywną przygodę śródlekcyjną z popularną belgijką. Wszyscy doskonale się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejne aktywne wtorki.


Aktualności    1029    Czytaj dalej...

Święto Halloween często uważane jest za chwilową, dziwaczną modę, która kompletnie nie pasuje do obchodzonej przez nas kolejnego dnia uroczystości Wszystkich Świętych. Bo w końcu jak pogodzić zwyczaj przebierania się za kościotrupy czy słynną zabawę w „cukierek albo psikus” z zadumą towarzyszącą zapalaniu zniczy na grobach najbliższych? Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, obie uroczystości łączy więcej, niż może nam się wydawać.


Aktualności    997    Czytaj dalej...