Szkoła Tolerancji - podsumowanie projektu

W dniu 21 listopada odbyło się w naszej szkole podsumowania projektu edukacyjno - wychowawczego "Nasza szkoła Szkołą Tolerancji". Realizowany był on od września do 16 listopada, kiedy to obchodzi się Międzynarodowy dzień Tolerancji.

W tym roku i nasza szkoła aktywnie włączyła się w tę ważną inicjatywę, którą już po raz piąty koordynowało Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tegoroczna edycja połączona była z tematyką patriotyzmu, szczególnie w odniesieniu do postaci Ireny Sendlerowej, której Rząd RP ogłosił rok 2018. W ramach naszego szkolnego projektu odbyło się wiele działań: lekcje historii i wiedzy o społeczeństwie, religii, wyjazdy do kina, spotkania z osobami pracującymi z niepełnosprawnymi czy w końcu przedstawienie teatralne przez nich przygotowane, które na wielu z nas zrobiło ogromne wrażenie. Odbyły się zajęcia wychowawcze poświęcone tej tematyce, wynikiem tych spotkań są przygotowane przez klasy plakaty poświęcone zagadnieniu tolerancji.

Kim była Irena Sendlerowa?

Choć uratowała 2500 dzieci nie lubiła, by mówić o niej “bohaterka”. Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 r. Gdyby żyła, skończyłaby dziś 106 lat. Zmarła w maju 2008 r. Dziś Irena Sendlerowa jest symbolem odwagi i niezgody na zbrodnię. W czasie II wojny światowej udało jej się uratować 2500 dzieci z warszawskiego getta. Organizowała dla nich nową tożsamość, umieszczała je w przybranych rodzinach, domach dziecka i zgromadzeniach sióstr katolickich. Dzięki temu dawała im szansę na przeżycie, której w getcie praktycznie nie miały. I choć już w 1965 r. otrzymała od Instytutu Yad Vashem wyróżnienie “Sprawiedliwy wśród narodów świata”, o jej czynie zrobiło się głośno dopiero w 1999 r., gdy jedna z amerykańskich szkół wystawiła sztukę o Irenie Sendlerowej.

Po obejrzeniu materiału multimedialnego poświęconego Irenie Sendler, klasy przystąpiły do prezentacji swoich plakatów. Wszyscy stanęli na wysokości zadania, plakaty były twórcze, kreatywne i pełne refleksji. Na koniec Pani Dyrektor Bożena Czajka podsumowała projekt, którego autorkami i szkolnymi koordynatorkami były: Pani Agnieszka Sitko i Pani Barbara Górska - Giczewska.

Wiersz o tolerancji

Trudno nam dzisiaj zaakceptować

naszych myśli nie ma co chować

Czym jest tolerancja, wiemy doskonale

Nie stosujemy się jednak do niej wcale

Łatwo to zmienić można kolego

Wystarczy zaakceptować "jego"

Człowieka biednego

od wszystkich innego

Nieważne jaki kolor skóry posiada

dla wielu ludzi jest to jednak wada.

Nieważne, czy jest on niepełnosprawny

czy piękny, czy brzydki, może banalny.

Nieważne kogo kocha

i czy nad swoją orientacją szlocha.

Nieważne jakie religie wyznaje,

przykład wszędzie przecież dobry daje.

Ludzie wierzą w stare brednie

i swoje zdanie wyrażają chętnie.

Zapominają, że on ma też serce

i myśli o nadziei iskierce.

Być może pewnego dnia stanie wśród innych,

tolerancyjnych, szczęśliwszych, niewinnych.

Spojrzy im głęboko w duszę

i pomyśli, zostać z nimi muszę.

Agata Wardęga (kl. 3gim)